Jak komunikovat s partnerem, když součástí rozvodu jsou děti? Jakou komunikační strategii zvolit, aby náš rozvod dále neubližoval dětem?
Rozvod je bolestivá událost všech zúčastněných stran. Ve většině případů nás nikdo nepřipravil na to, jak v této situaci komunikovat a co říct dětem, abychom jim neubližovali. Chceme, aby děti měly vše, co potřebují, cítily lásku, radost a mír. Přejeme si, aby byly šťastní a mohli růst a prosperovaly. Přestože s partnerem již nechceme žít a spolupracovat, tak tento zájem je nám společný.
Ať chcete nebo nechcete, tak rozvod narušil kulturu důvěry vašeho vztahu. Když je narušena důvěra, tak se lidé navzájem začínají vyhýbat, pomlouvat, drbat, mají strach, obviňují se, stěžují si, útočí a jsou cyničtí.
Pro každého je těžké slyšet: „Nevěřím ti!“
Většina z nás v těchto situacích zaujme obranný postoj a začne vytvářet ochranné strategie. Jinými slovy, pokud vám někdo řekne, že vám nevěří, tak se ve vás spustí obranný imunitní systém nedůvěry.
V takové situaci je jednoduché sklouznout do tzv. cyklu nedůvěry, kdy při každé konverzaci s partnerem čím dál víc máte pocit, že se s ním nedá komunikovat a čím dál víc mu nevěříte a vytváříte silnější a odolnější ochranné strategie.
Jak komunikovat, abychom co nejvíc odstranili prvky ochranné strategie a dosáhli toho, na čem nám záleží a co je pro nás skutečně důležité?
Přestože jste se společně rozhodli, že již nechcete žít v manželském svazku, tak vás stále mohou spojovat děti nebo jiné společné závazky, jako například společné podnikání, majetek atd.
Komunikujte s partnerem vědomě a využívejte k tomu jen konverzaci k akci. Konverzaci, při které používáte jen takové konverzační akty, které v sobě nemají žádná subjektivní hodnocení, ale jsou jen objektivním konstatováním.
Potřebujete čas a prostor pro vaše emocionální uvolnění týkající se vašeho rozvodu, ale zároveň je třeba dále vychovávat a pečovat o vaše děti s někým, s kým byste pravděpodobně raději nemluvili. Jak tedy najít sílu, abyste se mohli komunikovat klidně a efektivně s druhým rodičem svého dítěte?
Vždy si pamatujte, že pohoda vašich dětí závisí na tom, co děláte a jak to děláte. Zvládnutí vašich emocí a vnímat potřeby vašich dětí vyžaduje vědomý přístup, všímavost a vnitřní sílu (power).
V každé situaci a v každém okamžiku máte možnost si vybrat, zda vaše úroveň vědomí bude z pozice nátlaku a moci, nebo z pozice dávání a vnitřní síly (power). Vědomý rodič jedná z úrovně vědomí neutrality, ochoty, přijetí, rozumu, lásky, radosti a míru. Rodič s nízkou úrovní vědomí (někdy i nevědomí rodič) jedná z úrovně vědomí studu, viny, apatie, smutku, strachu, touhy, hněvu, hrdosti, nadutosti.
Buďte při komunikaci s partnerem zranitelní, což si vyžaduje odvahu. Zranitelnost bez odvahy neexistuje.
Nemusíte na to být sami, ráda vás na cestě k vaší emocionální svobodě podpořím. Zde najdete kontakt.
Napište mi nebo zavolejte, s láskou vás vyslyším a podpořím, abyste mohli nejen pro sebe, ale i pro vaše děti a partnera být příležitostí, žít šťastný a láskyplný život i po rozvodu.